Bude se zavádět měření v Husovickém tunelu? Poslední dny nám přišlo spousty dotazů na toto téma. Zpočátku jsme informace dementovali, protože podobných poplašných zpráv jsme zažili několik. Nakonec jsme ovšem museli přiznat, že se o žádnou kachnu nejedná.

Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s Policií ČR dohodlo na spuštění kamerového systému. K našemu překvapení naprosto bez vědomí města. Později jsme zjistili, že o plánovaném spuštění nebyl informován nejen brněnský radní pro dopravu, ale ani radní pro dopravu MČ, vedoucí jednotlivých odborů, ředitel městské policie nebo ředitel Brněnských komunikací. Hned jsme si domluvili schůzku s ředitelem brněnského závodu ŘSD i se zástupci policie.

Co se tedy stalo? Celý příběh se začal psát v roce 2014, kdy Policie ČR (ústy gen. Tržila) po dohodě s tehdejší brněnskou koalicí požádala o postupné zavádění úsekového měření ve všech našich tunelech. Jakmile přišla v roce 2019 na řadu oprava Husovického tunelu, nechalo ŘSD nainstalovat preventivně i kamery na sledování nebezpečného nákladu. Ty jsou ale schopné zároveň úsekově měřit, a tak v návaznosti na několik let starý pokyn začali s jejich zprovozňováním. Nutná kalibrace kamer byla dokončena v dnešních dnech a policie se tedy okamžitě chytila iniciativy. Měřit se bude, přestupky chtějí předávat našemu úřadu. I když s tím vedení města nesouhlasí, nemá v zákoně oporu se přestupkům nevěnovat.

Najednou jsme se ocitli v situaci, kdy nemáme úředníky, které bychom k tomu účelu mohli vyčlenit. Nemáme systém, kterým by se mohli přestupky mezi policií a městem předávat. A hlavně s celým postupem jednoznačně nesouhlasíme, protože tunel neshledáváme nebezpečným. Bizarnost tohoto příběhu korunuje fakt, že se za chvíli začne za tunelem stavět Velký městský okruh a doprava se pravděpodobně velmi výrazně zpomalí.

Určitě nehodláme všemu jen přihlížet. Hodláme se na věc zaměřit a pokusit se všem zúčastněným stranám vysvětlit naše argumenty. Úsekové měření na tomto místě bereme pouze jako zbytečnou šikanu řidičů. Držte nám palce!

David Pokorný, místopředseda spolku