„Auto je geniální vynález pro delší cesty a převoz objemného nákladu. Je to tak geniální vynález, že jej začalo používat tolik lidí, že se ve městech během ranní a odpolední špičky všichni navzájem paralyzují v zácpách. Auto je ale pořád super, tak se lidé vrhli na carsharing a začali šetřit prostor svých měst a své peněženky. Aby lidé nemuseli autem až přímo do centra Brna, tak město plánuje záchytná parkoviště napojená na MHD.“

Takto na svém webu uvozuje kampaň podporovaná městem kapitolu o autech. Všichni tušíme, že stání v zácpách je ztráta času a přemýšlíme, jak se tomu vyhnout nebo co by město mělo udělat abychom v zácpě nestáli… ale je to vůbec pravda?

Prý používáním auta prostojíme spoustu času v zácpách.

Na výše uvedeném webu je uvedena jakási tabulka časů a nákladů, která se nám snaží vnutit, že auto je na cestu pomalejší, než kolo i MHD. Podrobil jsem tuto tabulku testem reality.

Jezděte s rozumem

Věděli jste, že v mobilu s Androidem si můžete zapnout funkci Časová osa? Tato aplikace sleduje váš pohyb, místa která navštívíte a podle rychlosti přesunu a aktivace handsfree pozná, jestli jedete v autě, nebo jdete pěšky. Pak si tyto trasy můžete prohlížet na počítači.

Vybral jsem si nějaký reprezentativní týden, 5.–9. prosince 2016, kdy jsem jezdil denně autem (jako každý týden) a ty stejné trasy a časy cest jsem zadal do map Googlu pro MHD a do aplikace pro kolo, která je právě na výše uvedeném webu doporučována pro plánování cyklistických cest.

Výsledky byly výrazně jiné: i se započítáním prostojů v zácpách bylo auto v Brně nejrychlejší.

Na všech trasách bylo auto rychlejší. Na všech trasách bylo auto pohodlnější. Jel jsem tehdy, kdy jsem chtěl já, mohl jsem bez problémů odvézt 2 krabice mléka, 10 rohlíků a notebook, aniž bych potřeboval nákladní kolo. Nemusel jsem řešit, že nad ránem je -8 °C a v šalině zvýšená hrozba žloutenky. V autě můžete v klidu telefonovat, aniž byste obtěžovali dalších 50 lidí. Nebo si pustíte rádio a sami relaxujete.

srovnani-jezdim-pro-brno

Kolo bylo teoreticky schopno jakž takž držet krok na krátké trasy (2,6 a 14,8 km), ale přece jen byl prosinec a maximální teplota 2 stupně, takže to rozhodně nebyla záležitost pro košili a sako. Je nesmysl, že by v zimě kolo bylo masová záležitost, je to zcela okrajová záležitost pro nadšence, a každý jiný by ve standardním prosinci raději zvolil i přes delší čas MHD. Auto je geniální vynález. Nikoli jen na delší cesty, ale na všechny cesty.

Jak to vychází vám? Kolik šetříte času tím, že jezdíte autem? Podělte se v komentářích!

Oldřich Peprla