Brněnský deník včera informoval o změně organizace dopravy ulici Za Divadlem. My jsme dnes vyrazili situaci prověřit.

Z dříve jednosměrné ulice se stala obousměrná. Změnilo se i parkování — zatímco v části ulice blíže Kolišti se parkuje stále stejně, tak v druhé části ulice blíže Rooseveltové se nyní parkuje v protisměru.

IMG_20170122_105913

IMG_20170122_105934

Řidiči zvyklí na původní stav často jezdí v protisměru a parkují tak, jak byli dříve zvyklí, protože parkovací místa jsou stále vyznačena podle původního směru jízdy. Mapové podklady také stále obsahují původní variantu. Změna byla provedena náhle, aniž by byl kdokoliv dopředu varován. Ponechání vodorovného značení parkovacích míst v původní podobě pak řidičům působí v hlavě zbytečný chaos.

 

IMG_20170122_105803_Fotor

Snímek obrazovky 2017-01-22 v 12.42.25

Přeznačení ulice Za Divadlem je zbytečnou změnou zcela funkčního značení. I když přiznávám, že teoreticky by zprůjezdnění této ulice v obou směrech mohlo být přínosné, tedy pokud by se v obou směrech zprůjezdnila i Jezuitská v části mezi Kolištěm a Rooseveltovou. Určitě by mohlo být nové značení přínosné i s ohledem na parkování, pokud nenajdete místo v  jednom směru, tak pohodlně zkusíte protisměr. To v dosud platném modelu nebylo možné — při nenalezení místa k parkování v jednom směru jste se museli vrátit přes Koliště nebo Dvořákovu. Parkování by tak mohlo být rychlejší.

Za hranou únosnosti však považujeme způsob provedení celé akce. Změnit roky zavedený systém ze dne na den, bez předchozího upozornění, je přinejmenším velmi bezohledné. Stejně bezohledné je změnit směr jízdy, ale vodorovné značení parkovacích míst ponechat. Jak má řidič správně zaparkovat? Napříč pruhy, nebo se snažit do šikmého stání nacouvat? Je to jeden z dalších projevů úřednické arogance, nebo to prostě zase někdo nedomyslel?

 

Jan Mandát, předseda spolku

 

Aktualizace 25. ledna 2017: Brněnské komunikace vydaly tiskovou zprávu, v níž se omlouvají za nevhodný výběr termínu a uvádí, že se prozatím má parkovat zacouváním.