Statutární město Brno plánuje instalovat v ulicích devět panelů, které budou informovat o kvalitě ovzduší. Tento záměr se týká lokalit:

– Královo Pole – nádraží ČD Brno, popř. Královo Pole – Semilasso;

– Lesná, Halasovo náměstí;

– Stará osada, konečná tramvají;

– Bystrc, přestupní uzel ZOO (ul. Obvodová);

– Líšeň, přestupní uzel Novolíšeňská, popř. Jírova;

– Starý Lískovec, přestupní uzel Nemocnice Bohunice (ul. Netroufalky);

– Česká, přestupní uzel Česká – Joštova;

– Hlavní nádraží, tramvajový přestupní uzel;

– Mendlovo náměstí.

Podle dvanáctistránkové studie, kterou za 95.832,- Kč vč. DPH zpracovala společnost Frons s.r.o., se má cena  panelů včetně instalace pohybovat kolem částky 6.760.000,- Kč bez DPH.

Jaký přínos budou pro obyvatele města znamenat panely informující o kvalitě ovzduší?

Nemělo by město spíše investovat do zlepšení samotné kvality životního prostředí než do pouhého sdílení informací? Jaký má smysl investovat milióny do sdílení informací, které jsou veřejně dostupné přes internet zdarma?

Záměr s informačními panely zjevně nemá za cíl životní prostředí zlepšit. To ani nemůže. Cílem je podle mého názoru pouze zelená informační masáž, která má za cíl nám všem neustále nutit, jak tu máme hrozně špatné životní prostředí a proto určitě potřebujeme ty dobré muže a ženy od Zelených, kteří naše životní prostředí zachrání.

Mimochodem, k datu sepsání tohoto článku (1.11.2016) je v Brně dle ČHMÚ ozvduší velmi dobré (Líšeň) až uspokojivé (Svatoplukova). Skutečně je potřeba o tomto informovat občany za sedm milionů? Jak vysoké budou související provozoní náklady, o kterých se ve studii za skoro sto tisíc korun nic nepíše?

 

Jan Mandát, předseda spolku