Povinnou výbavu vozidla upravuje vyhláška č. 341/2014 Sb. Ve svém autě musíte mít náhradní pojistky a žárovky, rezervní kolo nebo sadu na opravu pneumatiky, hever, klíč na matice šroubů kol, reflexní vestu, výstražný trojúhelník a autolékárničku.

Typicky českým nešvarem bývá kontrola povinné výbavy: policisté k tomu přistupují hlavně tehdy, chtějí-li vám dát za každou cenu pokutu. Hlídejte si proto nejen úplnost výbavy, ale také datum použitelnosti lékárničky. Je dobré vědět, že strážníci (příslušníci městské policie) na kontrolu povinné výbavy nemají právo.

Asi každý řidič po nějaké době zjistí, že povinná výbava určená vyhláškou je skutečně jakési minimum a že je dobré vozit spoustu dalších věcí. S kolegy ze spolku jste toto téma probírali a sestavili jsme seznam praktických věcí, které se mohou hodit.

  • Formuláře — určitě bychom nikam nejezdili bez lejstra zvaného záznam o dopravní nehodě (lidově se mu říká euroformulář), jež je potřeba vyplnit v případě dopravní nehody. Řidiči si často neuvědomí, že jeho součástí není údaj o zavinění nehody. Dá se tam sice dopsat ručně, nicméně dost řidičů to v tu chvíli nenapadne. Následně se diví, když viníkova pojišťovna celou nehodu posoudí tak, že ji její klient nezavinil. Formulář s prohlášením o zavinění je pak pro případný právní spor nedocenitelný.
  • Startovací kabely — mohou pomoci vyřešit problémy s vybitým akumulátorem vám nebo jinému řidiči v nouzi. A to zejména v zimě. Obecně platí, že se nevyplatí šetřit na délce kabelů, ani na průměru vodiče.
  • Hasicí přístroj — u nás není nutné ho vozit, v řadě evropských zemích je to povinné, nebo alespoň doporučené. Jestliže se pro jeho koupi rozhodnete, máte na výběr mezi hasicím sprejem (vydrží hasit jen krátce), klasickým práškovým hasicím přístrojem (levný a účinný) a halotronovým hasicím přístrojem (drahý, ale nepoškodí jemnou elektroniku). A kdybyste se náhodou ocitli v situaci, že hasicí přístroj budete muset použít na hořící motor, v žádném případě neotevírejte naplno kapotu (oheň totiž získá vzduch a rychleji se rozšíří, kromě toho se zvýší riziko popálení), pouze ji zkuste pootevřít a haste skrze škvíru.
  • Svítilna — hodí se za všech okolností, ideálně čelovka, ale i klasická baterka vám třeba při noční výměně kola docela bodne.
  • Pracovní rukavice — neušpiníte si ruce, až budete sympatické řidičce (či řidičovi) v nouzi měnit kolo.
  • Základní nářadí a nůž — mohou se hodit i osobám manuálně méně zručným. Se samotným klíčem na kola si ve všech situacích nevystačíte.
  • Parkovací hodiny — je to pohodlnější, než psát čas příjezdu na papírek v případě časově omezeného stání (s parkovacím kotoučem).
  • Deka nebo celta — hodí se při nehodě na zakrytí poraněného, nebo když si potřebujete zkontrolovat prostor pod vozidlem a nechcete si při tom ušpinit oblečení.
  • Číslo na asistenční službu — 1224 známe z televizní reklamy asi všichni. Můžete si však být jisti, že v krizové situaci zafunguje zákon schválnosti a vy zapomenete i toto jednoduché číslo. Kromě toho číslo 1224 není k dispozici v zahraničí.
  • Nabíječka do auta — stávají se i takové situace, že auto vypoví službu uprostřed noci někde v lese a mobilní telefon ukazuje poslední jedno procento baterie.
  • Voda — ideálně láhev destilované vody do chladiče (pozor — nalévat pouze do studeného motoru), rezervní vodu do ostřikovačů a hodí se i láhev vody pitné pro případ akutní dehydratace nebo opláchnutí.
  • Rezervní pohonné hmoty — naše země má velmi hustou síť čerpacích stanic, takže nervy drásající situace s hledáním benzínky při prázdné nádrži nebývá úplně běžná. Naplněný rezervní kanystr se může hodit tedy spíše v zahraničí, pokud nemáte na trase předem dostatečně zmapované zastávky k natankování.
  • Palubní kamera — naprosto klíčová záležitost při prokazování zavinění při nehodě a kromě toho některá videa můžete také s větším či menším úspěchem sdílet na sociálních sítích.
  • Online navigace — výbornou pomůckou (nejen) v době oprav je navigace, která umí hlásit uzavírky a kolony. Oblíbená je mobilní aplikace Waze.
  • Antiradar — aktivní rušení je u nás sice zákonem zakázáno, avšak detekce měření radarů je povolená. My to nevyužíváme, ale jsou lidé, kteří se bez toho neobejdou.
  • Tažné lano — není povinnou výbavou, nicméně může pomoci jak vám, tak druhému řidiči v nouzi.
  • Sněžné řetězy — v letním počasí samozřejmě nedává smysl s sebou řetězy vozit. Každopádně v zimě i v Brně jednou nebo dvakrát do roka nastane situace, kdy se bez řetězů není možné vyhrabat. Jenom pozor na rychlost — s nasazenými řetězy byste neměli jezdit více než 50 km/h.
  • Škrabka na okna — existuje v mnoha variantách, třeba v kombinaci s návlekem na ruku, když nemáte rukavice. V zimě v podstatě povinná, protože z vozidla musíte mít dostatečný rozhled.
  • Smetáček na sníh — spolu se škrabkou v zimě nezbytný. Pamatujte, že za jízdy nesmíte mít na vozidle led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost silničního provozu.

Tolik ve stručnosti naše postřehy k nepovinné výbavě, pokud máte nějaké doporučení na užitečnou výbavu do auta, napište a my článek rádi doplníme.

 

Za spolek Brno autem Jan Mandát