Pokud chcete v Brně zaparkovat, potřebujete hrst drobných. Zejména tedy v případě, že chcete parkovat na placeném místě. Parkovací automaty totiž akceptují pouze mince.

img_20161017_091311

Větší luxus poskytují závorová parkoviště a parkovací domy, kde se dá parkovné platit dokonce bankovkami. Jistě není nutné rozvádět, že je placení mincemi nejen zastaralou ale také velmi nepraktickou metodou. Řidiči bez mincí často riskují pokutu a „botičku“, protože si prostě nemají kde rozměnit.

Moderní a efektivní technologie umožňují platit parkovné jednoduše a prakticky, bez nutnosti kilogramů mincí v kapsách. Přes sms je možné platit parkovné například v Hradci Králové, Pardubicích, Krnově, Uherském Hradišti, Ústí nad Labem, Litoměřicích, Jablonci nad Nisou, Žďáru nad Sázavou, Bruntálu, Chomutově, Kyjově…

V Brně však musí být řidič vybaven primárně mincemi. Přitom například bezkontaktní platební kartou je dnes běžně možné platit i v nápojových automatech.

Dotázal jsem se v červenci letošního roku písemně pana náměstka Hollana, kdy Brno zavede nějaký moderní způsob placení parkovného. Celou odpověď najdete zde:

Reakce pana náměstka Hollana

Ve stručnosti shrnuto: se zavedením placení parkovného pomocí SMS se prý počítá v horizontu roku 2020. Trochu zpoždění oproti jiným městům, ale dobře. Co mne ale zaráží je fakt, že již od 1. 5. 2017 se má v centru Brna spouštět rezidenční parkování. A návštěvníci v rezidenčních zónách by měli kromě automatů platit parkovné rovněž přes mobilní aplikaci nebo sms (viz např. Ekluzivní informace o rezidenčním parkování).

Jak to tedy vlastně bude? V rezidenčních zónách se bude platit parkovné přes sms ale mimo zóny budeme stále nosit po kapsách hromádky mincí?

Odpověď se asi v dohledné době nedozvíme, protože z magistrátu jsme stále nedostali reakci na otázky k samotnému rezidenčnímu parkování (viz Rezidenční parkování – otázky a Další jednání o rezidenčním parkování).

Dělají si aktivističtí politici z občanů Brna legraci, nebo jen jedna ruka neví, co dělá druhá?

Snad můžeme být v klidu, prý hůř už to nejde.

 

Jan Mandát, předseda spolku