Severníku 6/2017 se starosta Brna-severu Martin Maleček vyjádřil k rezidentnímu parkování:

malecek-rezidentni-parkovani

Že se vedení této městské části do rezidentního parkování nehrne, jsem již nějakou dobu věděl. Oceňuji ale, že se pan starosta přímo vyjádřil. Rezidentní parkování by zavedl případně jen v lokalitě Zemědělské, avšak po předchozím projednání s občany. V tom se poněkud liší od vedení Brna-středu, které chce zavést rezidentní parkování prakticky na celém svém území navzdory tomu, že ho většina tamních obyvatel nechce.

Jaký je problém v Zemědělské a blízké okolí? Místní obyvatelé si často stěžují na ulice přeplněné auty studentů Mendelovy univerzity. Problém není ani tak ve studentech samotných, jako spíš v charakteru tamní zástavby, která není na takové množství automobilů dimenzovaná. Rezidentní parkování nepřináší řešení ze dvou důvodů. V první řadě rezidentní parkování nepřinese nová místa, protože se pouze přeznačí současný prostor využívaný k parkování, což v konečném důsledku znamená snížení celkového počtu stání v dané lokalitě. V neposlední řadě pak zóny pouze odsouvají řidiče bez oprávnění do lokalit, kde se parkuje bez regulace a problém se tak neřeší, pouze se přelívá.

Brno je univerzitním městem a to se všemi pozitivy a negativy s tím spojenými. Problémy s parkováním studentů nevyřeší jejich vyhánění. Parkování je potřeba řešit uceleně a koncepčně. Černá Pole nemají příliš volných ploch pro vybudování parkovišť. Výjimku ale tvoří lokalita tamních kasáren.

O jejich možném využití pro parkování jsem psal již v roce 2014. Za pravdu mi jistě dá každý, kdo tamní prostředí zná. Objekt kasáren má velké množství volných betonových ploch a přitom tragicky chátrá. Jeví se jako ideální pro vytvoření desítek a stovek parkovacích míst. Městská část by si mohla některé prostory pronajmout a dát je do podnájmu svým obyvatelům.

V minulosti se dost mluvilo o tom, že by armáda městské části areál kasáren převedla za účelem vybudování nového přirozeného středu Brna-severu. Chátrající budovy jsou ale údajně strategické pro obranu státu. Pokusí se městská část získat alespoň část areálu do pronájmu? Míst k zaparkování je tam tolik, že by nebylo nutné žádné rezidentní parkování.

 

Za spolek Brno autem Jan Mandát