V minulých dnech se pod článkem o změně dopravního značení na ulici Za Divadlem sešlo mnoho protichůdných názorů. Někteří poukazovali na to, že pokud se řidič řídí značkami, tak k potížím nemůže dojít. Oproti tomu například reagoval Pavel Mises, že dopravní značení by mělo reflektovat realitu a brát ohled na to, že řidič musí dávat pozor také na ostatní řidiče, nejen koukat na to, kde se změnila doplňková cedule.

To, že se řidiči řídí nejprve svým rozumem a předchozí zkušeností je naopak dobrou zprávou a určitě se toho držte! I když jedete po silnici, kde je maximální rychlost 50 km/h, stejně musíte dávat pozor na rychlost aut před vámi. Pokud máte na silnici přednost, stejně se díváte, jestli vám auto přednost dává, i pokud víte, že tam má stopku. Naopak, pokud je značka v rozporu s realitou, velmi pravděpodobně ji začnou řidiči ignorovat.

Představte si, že jedete po dálnici 130 km/h a najednou tam bude na krajnici klasická značka zákaz vjezdu, bez pruhovaného sloupku. Zastavíte před značkou a budete riskovat nehodu? Že se to nemůže stát?

Představte si tedy, že jedete po čtyřproudé silnici dálničního typu v Králově Poli, od Řečkovic do centra. Uvidíte ceduli Pozor, mostní závěry 2x. OK, co s nimi?

mostni-zavery

Jedete dále a najednou omezení 40 km/h. Zpomalíte na čtyřicítku a čekáte tankodrom.

Nic. Konec omezení a jedete dále. Až podruhé pojedete, pouze dáte nohu z plynu. Po týdnu jezdění touto trasou už ani to: projedete si to, jako všichni ostatní, standardní osmdesátkou, málokdo dá alespoň nohu z plynu. Realita je vidět ve videu, všichni jedou v klidu 80 km/h.

Snaha o realitě neodpovídající dopravní značení nemá žádný efekt, řidiči ho ignorují. Jediné k čemu to povede bude, že až bude opravdu potřeba zpomalit na nějakém úseku dopravu na 40 km/h, řidiči to budou opět ignorovat, protože bude o něco více pravděpodobné, že je tam značka zcela zbytečně.

Jak z toho ven?

Ať je svislé značení jen tam, kde je to skutečně nezbytné. Deset zbytečných čtyřicítek devalvuje tu jednu důležitou. Není potřeba tam pak dávat další cedule, že to je opravdu myšleno vážně.

Pokud to je nezbytné, ale nikoli zřejmé, je vhodné řidiče doplňkovou značkou. Pokud vím, že je v blízkosti škola, budu na to brát zřetel a pojedu se zvýšenou opatrností. Dnes na jedné straně je 40 km/h na výpadovce na Svitavy, kterou nikdo nevymáhá, na straně druhé policie velmi ráda využívá rychlostní pasti na Trnkově ulici, kde zcela neintuitivně začíná 50 km/h.

I řidiči jsou lidi a věřím, že drtivá většina z nás by se dopravním značením řídila, pokud by dávalo smysl. Prosím, berme na to při plánování ohled, výsledkem budou všichni spokojenější a silnice pro všechny bezpečnější.

 

Oldřich Peprla